Освіта

З історії Северинівської школи

Перша школа на території теперішньої Северинівської сільської ради знаходилась у найдавнішому поселенні – Рогізному.

Село Рогізне  відоме з початку ХVIII століття. Засноване воно було козаками – переселенцями з Білоцерківського полку.

Перша письмова згадка про село Рогізне датується 24м квітня 1703 року. В цей день Андрієм Герасимовичем Кондратьєвим «на вершинь р. Рогозной купленой рыбный ставь и хуторь и борной ухожей, что куплень у Козмы Сенецкаго» [1].

В 1732 р. за переписом Хрущова в с. Рогізному підпрапорного Сумського Слобідського полку Михайла Юленка нараховувалось: поміщиків, двір-1, в ньому хат-1, душ – 3 (двірників); «подданых черкас» (тобто козаків) дворів - 24, в них хат - 47, душ - 150.

Важливу роль в житті села відігравала церква Івана-Воїна.  Перша дерев’яна церква існувала в Рогізному вже у 1740 році. Зусиллями місцевого поміщика у 80-90 рр. XIX ст. вона була розширена і до неї прибудована дзвіниця. Як свідчать архівні джерела та перекази старожилів, при церкві діяла церковно-парафіяльна школа, відкрита у 1876 році [2]. Повторне (мабуть після ремонту, або перебудови) її відкриття відбулося 2 грудня 1888 р. Очевидно, що школа  існувала і раніше, але даних про це знайти поки – що не вдалося.

Школа, про яку згадується в архівах, була побудована коштом місцевого поміщика, інженера Олександра Петровича Прянішнікова.

Подружжя Прянішнікових займалися благочинною діяльністю. Вони були опікунами народних шкіл  не тільки в Рогізному, а також у Куянівці, Склярівці, Новоандріївці і Левкові, крім того опікувалися Білопільським ремісничим училищем.

Навчальний рік у церковно – парафіяльній школі починався від заговин на Пилипівський піст (27 листопада) і тривав до Благовіщення (7 квітня). Основним засобом навчання письму була грифельна дошка. Вона являла собою темну пластину, розміром 20 Х 30, або 20 Х 15, заведену в дерев’яну рамку. На ній спеціальним циліндричним кам’яним олівцем робили подряпини (розлініювали), а потім писали.

Микола Гнатович СвітальськийОдним з випускників нашої школи був видатний український вчений – геолог, Віце – президент Академії Наук України Микола Гнатович Світальський (8.12.1884 – 15.09.1937 рр.) Життєвий шлях цієї людини – приклад самовідданого служіння науці, своєму народу. Він автор понад 80 наукових праць у галузі геології, учасник і керівник багатьох геологічних експедицій на просторах Уралу, Забайкалля, відкривач Курської і Криворізької магнітних аномалій, невтомний дослідник Нагольного кряжу Донбасу, марганцевих руд Нікопольщини, нафтових проявів Роменщини. Важко переоцінити економічний ефект від його відкриттів. Крім наукової на його плечі лягає  великий обсяг адміністративної роботи як заступника Голови з вивчення виробничих сил республіки, Голови постійної комісії в справі реконструкції м. Києва. Вершиною його організаційної діяльності стало створення Інституту Геології. Життєвий шлях нашого односельця трагічно обірвався в роки сталінських репресій.

Школярі Северинівської школи, 1928 рік.Згодом, коли виник хутір Северинівка, було відкрито школу і на його території. Про її діяльність відомостей майже не збереглося. Відомо, що Северинівська початкова школа обслуговувала не тільки Северинівку, а й хутори Стеценків, Васюківщину, с.Рогізне, урочище Івановське.

Діяла школа і під час німецької окупації. В обласному архіві зберігся цікавий документ про те, що відділ освіти районної управи оголосив догану директору Северинівської школи за незадовільну підготовку до екзаменів.

Після війни до 1958 року Северинівська школа була початковою чотирикласною. В 1956 – 1957 навчальних роках в її стінах навчалося 88 школярів, а в 1957 – 1958 р.р.  - 96. По її закінченні діти йшли навчатися до Мар’ївської 7 - річної школи. Директором школи у 1957 році був Черниш Микола Олександрович.

У 1958 році Мар’ївська школа стала початковою, а в Северинівській стали навчатися 8 років. Директором школи тоді був Кислий Олексій Єгорович. На 1 січня 1967 року в Северинівській 8-річній школі навчалося 140 учнів і працювало 15 вчителів.

З 1992 року Северинівська школа стала середньою.

Директорами школи в останні роки були:

  • Ольховик Іван Гаврилович
  • Брук Лідія Андріївна
  • Ольховик Іван Гаврилович
  • Вдовенко Олександр Васильович (1989 – 2001р.р.)
  • Харченко Володимир Іванович (2001 - 2005)
  • Совенко Маргарита Вікторівна (з 2005 року)

Геннадій Іванущенко

______________________________________________________

1. Гумилевский Филарет. Историко – статистическое опісаніе Харьковской епархіи. – М. – 1857. – С.398.

2. Систематическій  сборникь постановленій Сумского уездного земского собранія сь 1865 до 1895 г. Составиль М.А. Городенскій. – Изданіе Сумского уездного комитета. – Сумы. –Типография В.П. Родионова. – 1895. – С.247.

Що Вас пов'язує з Северинівкою?
Цитата дня

Якщо ви думаєте, що пригоди - це небезпечно, спробуйте буденність - це смертельно

(Пауло Коельо)

Погода в Северинівці