Історія

Історична довідка про Северинівку

Історична довідка про Северинівку

Северинівок у світі багато. Тільки Вікіпедія нараховує 11 назв. З них: по одній у Волинській, Житомирській, Кіровоградській, Одеській, Сумській областях. По дві: у Київській та три – у Вінницькій області. Є Северинівка і на території Молдавії – в заселеному, переважно українцями, Придністров’ї.

Назва нашого села походить від розповсюдженого тут прізвища Северин. В цьому переконані більшість жителів, хоча є версія що це прізвище в свою чергу походить від назви племінного союзу сіверян, який входив до складу Київської Русі. Стара назва с. Мар`ївки – Шуляківка походить від назви птаха – шуліки. За легендою переселенці з Правобережжя, які заснували село мали звичай на новому місці ставити стовпа. Який птах перший на нього сідав – так і називали село. Таким чином виникли і отримали назви Яструбине, Соколине та інші населені пункти. Сліди давнього життя на території наших сіл ще повністю не досліджені. На околиці села Васюківщина, яке входить до нашої сільради, розташований курганний могильник. Можливо він насипаний ще за скіфських часів. Хто знає, які таємниці ховаються у ньому. Та й чи маємо ми право турбувати прах спочилих?

Микола Світальський – академік з Рогізного

Микола Світальський – академік з Рогізного

Останнім часом повертаються з небуття імена та праці незаслужено забутих подвижників, чия діяльність створювала економічні підвалини нашої державності. Їхня доля –  лише фрагмент на тлі тоталітарної доби. Доби, за висловом О. Ольжича „жорстокої, як вовчиця”.

В жодній книзі з історії академії наук чи в енциклопедичних виданнях України не зазначено ні точної дати народження, ні дати смерті видатного вченого з рудної геології академіка Миколи Гнатовича Світальського.

Тепер встановлено, що народився він 8 грудня 1884р. на колишньому хуторі, а нині селі Рогізне, що підпорядковане Северинівській сільській раді Сумського району. Мальовнича місцевість з гаями і ставками, гарна церква, доглянутий парк, прибуткова економія  приваблювали для поселення як заможних людей, так і тих, хто прагнув добре заробити. Тут і жила родина Світальських. Батько Миколи Гнатовича походив містечка Смілого на Черкащині, був римо-католицького віросповідання, але сина хрестив у місцевій православній церкві Івана Воїна. Відомо також, що жив він у Рогізному тимчасово і працював механіком цукрового заводу в селі Степанівка. В Рогізному у Світальських народилася також дочка Віра.

Голодомор 1932-33 років: очима свідків, мовою документів [Северинівська сільрада Сумського району]

Відкриття пам'ятника жертвам Голодомору 1932-1933 років на старому кладовищі с. Северинівка (11 листопада 2003 року)Дослідження Голодомору 1932-1933 років на "мікрорівні" - у межах однієї сільської ради дозволяє уявити масштаби неоголошеної війни проти Українського народу. Книга створювалась дідами і правнуками. Перші - болісно, іноді боязко, ділилися спогадами. Другі - тодішні десятикласники, проходили усі свої зимові канікули по всіх 12 населених пунктах найбільшої в районі Северинівської сільської ради, записуючи їх. Приходили: іноді, по пояс у снігу, збуджені і втомлені. І завжди з постійним питанням у очах: "Як таке могло статися?!"

Спогади вичитувались і оброблялися. А тоді, настав, мабуть, найповчальніший для дітей момент: треба було сходити повторно і завірити тексти підписами. І... частина очевидців побоялася це зробити. Їх спогади до книги не ввійшли...

А діти зрозуміли головне: маємо все зробити, щоб страшне минуле не стало нашим майбутнім...

Завдяки цьому дослідженню вдалося скласти схему поховань (вона є у книзі). Вдалося знайти й центральне поховання в Северинівці (частково перетворене на смітник) та, силами учнів, розчистити його. Агрофірма "Северинівська" допомогла встановити на тому місці пам`ятник. (див. фотододаток).

З того часу інформація про Голодомор в одному "окремо взятому" селі розширюється не тільки за рахунок інших спогадів, а й завдяки новим виявленим документам з фондів Державного архіву Сумської області.

Що Вас пов'язує з Северинівкою?
Цитата дня

Якщо ви думаєте, що пригоди - це небезпечно, спробуйте буденність - це смертельно

(Пауло Коельо)

Погода в Северинівці