Територіальна громада

Візит представників Миколаївської об'єднаної громади до Черкаської області

25-26 липня 2017 р. за ініціативи Сумського і Черкаського відокремлених підрозділів Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» для представників Боромлянської, Краснопільської, Миропільської, Миколаївської та Нижньосироватської об’єднаних територіальних громад [ОТГ] відбувся стаді-тур з метою ознайомлення з кращими практиками надання адміністративних послуг населенню на прикладі черкаських громад.

Найбільше емоційне збурення викликала зустріч із головою Білозірської ОТГ– Володимиром Міцуком. Громада утворилась у 2015 р., має чисельність населення трохи більше за 9 тисяч людей і акумулює бюджет в районі 40 млн. грн. Тобто за офіційними показниками вона є громадою середньої ланки, проте зовсім іншою за своїм поступом. Зокрема це єдина сільська рада, де функціонує прекрасно влаштована Академія футболу для дітей та юнацтва, набір до якої починається з 6-літнього віку. Академія має також стадіон на 1000 глядачів. Поруч знаходиться опорна школа, учні якої мають чудову нагоду долучитись до футбольної культури. Утримання всього комплексу вартує бюджету громади 5 млн. грн. на рік.

До цього ще варто додати видатки у сумі 1.5 млн. на Центр дозвілля. Загалом відрадно, що Білозірська ОТГ має такий потужний гуманітарний блок в своєму розвиткові. Здебільшого культуру і спорт розглядають як обтяжливі, дотаційні речі, ефект від яких відчувається у віддаленому майбутньому. В даному випадку бачимо саме усвідомлене розуміння, що основний ресурс будь-якої громади – це її люди, а не просто гасло, яке повторюється як мантра в офіційних документах і заходах без жодного практичного втілення.

Можна назвати ще цілий ряд змін, які позитивно виокремлюють Білозірську ОТГ. Центр громади – село Білозір’я (8.3 тис. населення) не користується системою центрального водопостачання, задовольняючи свої потреби власними свердловинами. Облаштували тут і власний сміттєвий полігон. Плата за вивіз сміття є доволі символічною і складає 60 грн. на рік з двору для пенсіонерів та 120 – для всіх інших. Проекти на субвенцію і Державний фонд регіонального розвитку готуються на рік вперед, щоб завчасно мати готові пропозиції. Голова громади або його заступник неодмінно присутні на засіданнях обласної комісії з оцінювання проектів, щоб захищати свої проектні заявки.

Два роки громада витратила на проведення інвентаризації землі, в результаті чого бюджет отримав додатково 500 тис. грн. надходжень від земель, які використовувались, але з яких не сплачувався податок. Існує продумана політика залучення лікарів до місцевої лікарні: їм надається службове житло з гарним ремонтом і без квартплати.

Офіційна зарплата лікаря складає близько 4.5 тис. грн., але ще 5.5 тис. доплачується у вигляді премії, щоб в сумі фінансова винагорода за їх працю сягала 10 тис. грн. Крім того, громада дбає і про свою упізнаванність: створено промо-ролік, сайт адмініструється, регулярно оновлюється і зареєстрований у пошукових системах, запущена лінія горілки «Білозірська». До речі, пляшка має стильний дизайн, рекламує історичну задавненість села Білозір’я, а також містить напис, що 10 копійок з кожної проданої пляшки буде перераховано на рахунок Білозірської сільської ради для розвитку «козацтва, культурної сфери та благоустрою села». Загалом гарний маркетинговий хід, який дає змогу практично кожному відчути себе меценатом.

Білозірський ЦНАП також вартий окремої захопленої згадки. Починав він з надання 15 видів послуг, на промо-роліку громади мова йде про 47, на сьогоднішній день цей показник становить вже 102 і є плани до кінця року підняти планку до 200. Заявки людей розглядаються протягом 15 хвилин і виконуються не довше, ніж за один день. Подібні часові межі надання послуг встановив голова, не дивлячись на «затверджені офіційні процедури». Ще одним суттєвим звершенням місцевого ЦНАПу стало придбання обладнання для видачі біометричних паспортів. В недалекому майбутньому за ними до Білозір’я їздитимуть і черкащани (відстань складає близько 20 км), яким набридла тяганина в міських відділеннях міграційної служби. В найближчих планах також оформлення і «шлюбу за добу».

Цікаво, що за рейтингом оцінки фінансової спроможності 366 ОТГ за перше півріччя 2017 р. Білозірська громада знаходиться на 237 місці. Одним з критеріїв оцінювання є видатки на утримання управлінського апарату, щодо яких Мінрегіон рекомендує не перевищувати 20% від обсягу власних ресурсів громади, в той час як у Білозірської ОТГ вони становлять майже 34%. Щоправда, це не найбільший показник, але все одно доволі характерний. Закономірно, що ефективні менеджери не повинні бути дешевими, тож у випадку з цією громадою згаданий критерій не спрацьовує в тій мірі, як щодо інших.

Залишається сподіватись, що представники делегації ОТГ з Сумської області настільки ж сильно відчувають пульс змін і зможуть змусити битись в такому ж ритмі і «серця» своїх громад.

Григорій Старіков

17.08.2017

Що Вас пов'язує з Северинівкою?
Цитата дня

Якщо ви думаєте, що пригоди - це небезпечно, спробуйте буденність - це смертельно

(Пауло Коельо)

Погода в Северинівці